1 Temmuz 2017 Cumartesi

Vanishing Time: A Boy Who Returned


Kore filmleri hakkında inceleme yazısı yazmayalı, izlememe rağmen kayda değer bir film ile karşılaşmayalı hayli bir zaman oldu. Afişini görüp izlemeye karar verdiğim bir film oldu. Vanishing Time: A Boy Who Returned adını Yitik Zaman: Geri Dönen Çocuk olarak türkçeye çevirebiliriz. 
Filmin konusu; Sung Min ve Soo Rin dahil olmak üzere birkaç çocuk dağlara doğru geziye çıkarlar. Çocukların dağda kaybolduklarının ertesi günü Soo Rin bulunur. Birkaç gün sonra ise Sung Min ortaya çıkar , fakat artık 13 yaşında değildir. Sung Min birkaç gün içinde bir yetişkene dönüşmüştür. O artık bir çocuk değildir. 
Fantastik- dram türüyle film iyi bir puan alarak izlemeye değer filmler kategorisindeki yerini almış.


Filmde Kang Dong Won yer alıyor. 2004'te oyunculuğa başlamış ve onu sadece filmlerde görebiliyoruz. Yer aldığı dizi sayısı bir elin parmak sayısını geçmeyecek şekilde az. Oysa ki Kang Dong Won'un oyunculuğunun ne kadar iyi olduğunu ve duygularını profesyonel bir şekilde yansıtabildiğini gördüm. Uzun soluklu bir yapımda, başrolde görmek isterim. Kadın başrol henüz çocuk olmasına rağmen profesyonel bir oyuncuyla çok iyi bir uyum sağlamış. Shin Eun Soo 14 yaşında bir çaylak oyuncu olsa da filmde başrol olarak yer almak ayrı bir başarıdır. Filmin başlarında oyunculuğu donuk gelse de Kang Dong Won ile olduğu sahneler acemice değildi. Kang Dong Won yetişkin bir vücudun içinde küçük bir çocuğun varlığını izleyiciye aktarmayı başarabildiğini gördüğüm için izlemenizi tavsiye ederim. Filmi izleyip bitirdiğinizde üzerinde bırakacağı tuhaf etkiye hazırlıklı olun.

Uyarı: Bu kısımdan sonrası filmin senaryosu hakkında spoi içermektedir.

Kore yapımı filmlerin, dizileri kadar başarılı olduğunu söylemek gerçekten çok zor. Özellikle son kısımlarında büyük sorunlar var. İzleyici filmi bitirdiğinde kocaman bir boşluk yaşıyor. Çünkü filmlerin sonu çok saçma bitiyor. Bir şeyler oturmamış ya da yarım kalmış gibi. 
Yitik Zaman filmi dram ağırlıklı bir film, izlerken mutsuz oluyoruz ve üzülüyoruz. Yine de küçük bir umutla bu kadar acıdan sonra filmin güzel bir şekilde bitmesini bekliyoruz. Ne yazık ki film beklediğimiz gibi bitmiyor. Çocuk için gerçekten çok üzüldüm. Yanlış anlamadıysam toplamda 30 yıl kadar bir süre donmuş zaman içinde tek başına yaşadı. Aşırı mantık hatası doluydu. İki karakterden de kurtarıcı fikirler geldi hiçbirisini yapmadı. Birincisi Sung Min için DNA testi yaptırmaktı. Eğer yapılsaydı cinayetle suçlanmayacaktı. Böylece Soo Rin'e de inanmış olacaklardı. Soo Rin'in öne attığı fikirde olabilirdi. Yumurtayı kırıp o dünya da beraber yaşayacaklardı. Her durumda iki seçenek sonundan daha iyidir diye düşünüyorum. Çocuk kızdan 30 yaş daha büyümüş olarak karşısına çıktı. İkisi de birbirini seviyor ama dışarıdan bakıldığında bir kız çocuğu ile 50 yaşındaki adamın birlikte olması pekte iyi gözükmez. Dışarıdan görüldüğünde hoş karşılanmaz olayını geçtim. Kız henüz çok genç çocuğun kaybettiği zaman çok fazla. 

Bana göre; senarist harika bir konu bulmuş ama üzerinde yeterince çalışılmamış. Oyuncular ve yapabilecekleri düşünülerek hareket edilmemiş. Oyunculardan ilham alınabilirdi. Kısıtlı olaylar zinciri üzerinden bir senaryo çıkartılmaya çalışılmış. Senaryonun işlenişi ve son dışında hiçbir sıkıntı yok. Oyuncular, mekanlar ve fantastik ögeler tadında işlenmişti. Görsel açıdan çok beğendim. 
Yine de bir izleyici olarak isterdim ki kız onun yaşlarında olsun ama içindeki kız çocuğunu gözlerinden hissedebilelim.


2 yorum:

 1. Bu filmi ilk kez burada gördüm sanırım.Çok merak ettim hemen göz atacağım~
  Blogunuzu yeni keşfettim bana da beklerim :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle bloguma hoşgeldin! Fantastik gizem ve biraz da gerilim sevenler için harika bir film. Malesef ki Kore yapımı filmler dizileri kadar güzel olamıyor. Yitik zaman başarılı bulduğum Kore filmleri arasında. Izlemeni tavsiye ederim hatta izledikten sonra spoiler bölümüne bakmanı ve bu konuda düşüncelerini benimle paylaşmanı çok isterim. Iyi Seyirler^^

   Sil

Blogumdan geçip giderken yorum bırakmayı unutma ^^
Çünkü Düşünceler Dünyayı Bile Değiştirebilir...