2 Haziran 2017 Cuma

MAN TO MAN


Ajan, dedektif, casus olmak gibi konuların işlendiği ilk diziye City Hunter ile başlamıştım. Daha sonra Healer ile devam etmiştim. O dizi çok tutulunca bir yıl sonra, aynı oyuncunun yer aldığı en genel konu ile ,ajan-casus, The K2 dizisi başladı. 2017 yılında yeni bir ajan konulu dizi daha yayımlandı; Man To Man.
 Kore'de çok sık olan bir durum; eğer dizi tutarsa aynı konuya sahip dizileri bir sonraki senelerde de görebilmemiz mümkün. Neyse ki romantik-komediler gibi aynı işleyişe sahip değil, konu casusluk olunca binlerce belaya bulaşabilir, akıl almaz derece zeki yollarla o belalardan kurtulabilirsin. 
Aksiyonun ve bilinmezliğin olduğu dizileri çok seviyorum. 

Man To Man dizisinin konusu; Kim Sul Woo'nun gizli bir ajandır. Gizli bir görev için popüler aktör Yeo Woon Gwang'ın koruması olarak çalışmaya başlar. Yeo Woon Gwang bir aksiyon oyuncusu olmasının yanı sıra dövüş eğitimi almıştır. Dizi bu ikilinin hikayesini konu almaktadır. Park Hae-Jin, Kim Sul-Woo karakterini canlandırmaktadır. Kim Sul Woo ulusal istihbarat servisi için çalışan ve ‘hayalet ajan’ olarak adlandırılan gizemli birisidir. Üst düzey operasyonlara katılmış ve ajanların içerisinde sadece ona en yüksek yetkiler verilmiştir. Birçok üstün yeteneğin yanı sıra duygularını gizleme konusunda çok başarılıdır. 
Kim Sul Woo; Ben Hayalet Ajan K. Ünü ya da ismi olmayan bir gölge. Görevim, özgürlük ve düzeni korumak için isimsiz bir savaş vermek.

Man To Man hem aksiyonu hem de komediyi içinde barındıran başarılı bir yapım olmuş. Aksiyon deyince ilk akla gelen kişi Ji Chang Wook olsa da yeni bir aksiyon yıldızı bu dizi ile birlikte ortaya çıktı; Park Hae Jin. Başarılı bir oyuncu, başarılı bir yapımda yer alırsa hemen fark edilir. Park Hae Jin'i her ne kadar aşk adamı olarak görsek de Cheese In The Trap dizisinde gösterdiği soğuk ve gizemli adam performansı ile ajan rolü için biçilmiş kaftan olduğunu kanıtlamıştı. 

Park Sung-Woong bir Hallyu yıldızı olan Yeo Woon-Gwang karakterini canlandırmaktadır. Aksiyon filmlerinin yıldızı olarak bilinmektedir ve canlandırdığı kötü adam rolü ile popülaritesi ülkesinin sınırlarını aşmış ve ülkesinin sevgisini kazanmıştır. Yeo Woon Gwang şımarık ve umursamaz bir imaj çizse de gizli bir hikayesi vardır. 
Park Sung Woong karakteri canlandırmıyor yıllardır Yeo Woon Gwang olarak yaşıyormuş gibi... Bir karakterin kimliği onu canlandıran kişiye bu kadar yakışabilir. Dizideki ciddi duruşu ile izleyici büyülüyor, komiklikler ise ayrı bir olay. Senarist biraz daha karakteri ortaya çıkarsa Kim Sul Woo-hayalet ajan- karakterini bile gölgede bırakabilecek bir potansiyel var. 


Kim Min-Jung dizide Yeo Woon-Gwang’ın en büyük hayranı ve Yeo Woon-Gwang’ın fan kulübünün başkanı olan Cha Do-Ha karakterini canlandırmaktadır. Yeo Woon-Gwang’ın menajeridir. Ona hayranlık beslemektedir ve onu her şeyden korumaya çalışır.

Dizinin en çok eleştirilen tarafı Kim Min Jung'un yanlış bir seçim olduğuna dair sürdürülen tartışmalar. Diziye yapılan birçok yorum okudum. Oyuncunun dizide güzel gözükmediği konusunda eleştiri yağmuruna tutulmuş. Kimisi de oyunculuğunu beğenmediği konusunda eleştirmiş. Park Hae Jin'in yanına yakışmadığı söylenmiş. Kore'nin güzellik takıntısını anlıyorum. Onlarda nesillerdir süren bir algı bu.  Doğru olmayan şey dış görünüşü beğenmedikleri için oyunculuğunu eleştiriyor olmaları... Kim Min Jung'u dizide güzel kız imajına göre tasarlamamışlar. Belki de senarist bu algıyı kırmak için böyle bir şey yapmıştır. Bilemeyiz! Benim kadın karakterde eleştireceğim tek nokta şu; senaristin yine bilindik kadın- saf aşık- karakteri tasarlamış olması. Güzellik göreceli bir kavramdır. Kiminin gözüne hitap eder kiminin etmez. Oyunculukta bana göre aynı şekilde. Ancak sırf güzel bulmadığınız birini oyunculuğu da kötüdür diye düşünmeyin.
Kim Min Jung'u oyunculuğu için mi beğenmiyorsunuz yoksa sırf güzellik anlayışınıza ters düştüğü için mi kötülüyorsunuz?

Descendants Of The Sun dizisinin senaristi tarafından kaleme alınmış Man To Man dizisini izlemenizi tavsiye ederim. İyi Seyirler.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blogumdan geçip giderken yorum bırakmayı unutma ^^
Çünkü Düşünceler Dünyayı Bile Değiştirebilir...