22 Mayıs 2017 Pazartesi

[Kore Efsanesi] Peri Kızı ile GeneralGüney Kore tarihinde geçen bir efsaneden söz edeceğim. Eskiden sarayda yaşayan insanlar bu efsaneye inanarak, sarayda birtakım uygulamalar gerçekleştirirmiş. Peri Kızı ile General efsanesini araştırmaya çalışırsanız muhtemelen karşınıza Peri Kızı ile Çoban adında bir masal çıkabilir. Bahsedeceğim efsaneye 2003 yılında yayımlanan, herkesin bildiğini düşündüğüm Saraydaki Mücevher dizisinde denk gelmiştim. Dizide bahsedilen efsanenin doğruluğu konusunda emin değilim çünkü senarist kendine göre bir efsane yaratıp eklemiş olabilir. Ancak yine de Saraydaki Mücevher bizzat tarihi anlattığı için büyük bir olasılıkla tarihte bu efsaneye inanılıyor olabilir. 

Saraydaki Mücevher dizisi; Kore tarihinin ilk bayan Kraliyet Hekimi olan Dae Jang Geum'un hayatını anlatmaktadır.  Efsanenin bahsedildiği kısım Jang Geum'un saraya bir 'Saray Hanımı' olarak girebilmesi için bir test olmasıyla başlar. Testi yapmaya başlayan bir saray hanımı efsaneyi anlatır.


Çin'de yaşayan bir peri kızı varmış. Bu peri kızı bir generale aşık olmuş. Ancak bu periler dünyasında yasakmış ve peri kızı cezalandırılmış. Artık sadece karşısındaki ne söylerse, peri kızı onun dediklerini tekrarlayacakmış. Bir gün peri kızı bir askerin generale saldırmak üzere olduğunu görmüş. Derhal askerin üzerine atlamış, tam bu sırada general olanları görmüş. Asker, peri kızının generali öldürmeye çalıştığını söylemiş. Peri kızı da bunu tekrarlayınca general kızı öldürmüş. O sırada peri kızı güzel bir papağana dönüşmüş ve bu olaydan sonra insanlar, insanların masum olduğuna inanmak için papağan kanı kullanmaya başlamış. Bir damla kan bileğe damlatılır, kan bilekte durmayıp akarsa iffetli bir kız değilsiniz demektir. Bu durumda saray hanımı olamazsınız.


Elimde bu efsaneye dair başka bir kaynak olmadığı için dizide bahsedildiği kadar yazabildim. Bu kadar az bilgi arkasında çok cevapsız soru bıraktı. Generale ne oldu? Peri kızı bir papağan olsa da hala generali sevmeye devam etti mi? Bildiğimiz tek şeyin; mutsuz sonla bitmiş olması. 

Saraydakilerin bu efsaneye inanarak insanları iffeti konusunda yargılaması ne kadar doğru? 
1 yorum:

  1. Efsane olarak kalsa güzel olurdu :) İffet için bunu yapmaları yanlış ama

    YanıtlaSil

Blogumdan geçip giderken yorum bırakmayı unutma ^^
Çünkü Düşünceler Dünyayı Bile Değiştirebilir...