6 Mayıs 2017 Cumartesi

Güçlü Kadın Figürü ve Dizilerin Unutulmaz Kadın Karakterleri


Güney Kore dizilerinin son dönemdeki popülerliği bilindiği üzere, son derece bağımlılık yapabilme potansiyeline sahiptirler. Kore dizilerini diğer yabancı dizilerden ayıran en önemli faktörün senaryoları olduğunu düşünüyorum. Farklı konuları işlemeleri ve bu konuyu işleyiş tarzları ile dikkat çekiyor. Biten bir dizinin ardından başka bir dizi başlıyor ve aynı kalitede bir döngü halinde dizi sezonu devam ediyor.
Sürekli dizi izleyen kişiler, bazı tekrar eden sahnelere denk geliyor.  Bu da 'klişe' kavramının daha fazla konuşulmasına neden oluyor. Farklı senaryolar olsa da aynı sahnelerin birbirini tekrar etmeye başladığını görüyoruz. Neredeyse her dizide bulabileceğiniz 'güçsüz kadın figürü' algısını biraz eleştirmek, biraz da son dönemlerde bu olaya bir son vermeye çalıştıklarını söylemek için bu yazıyı yazmak istedim.
Dizilerde güçlü kadın figürü bulmak oldukça güç. Genelde masum, korunmaya muhtaç... vs özellikler ile karşımıza çıkan çok fazla kadın tipi var. Yıllar boyunca birçok dizi izlemiş biri olarak ve benim gibi uzun zamandır dizilere hakim olan kişilerin beklentisi; kararlı, güçlü kadın karakterler ve biraz farklı olmalılar ki hafızamızda uzun süre yer edinmeli.
Bulmak zor olsa da pek çok Kore dizisinde güçlü kadın karakterler var; kendi ayakları üzerinde durabilen, istediği şeyi başarmak için var gücüyle savaşan, kendine inan ve bu uğurda hem kendisi hemde çevresiyle savaş verebilen, yaşadığı tüm kötü olaylara rağmen gülümsemesi yüzünden düşmeyen...Şüphesiz ki bu listenin ilk sırasında yer almayı sonuna kadar hak eden dizilerin en unutulmaz kadın karakteri Chun Song Yi. Alışık olduğumuz kadın karakterlerinin tamamen dışında açık sözlü, aklına ilk geleni çekinmeden söyleyen birisiydi. Gülmek istediğinde güler, ağlamak istediğinde ağlıyordu.  Tasarlanan karakter Jun Ji Hyun'un mükemmel oyunculuğu ile birleşince gerçeklik kazanıyor. Onun gerçekten var olmasını isterken buluyoruz kendimizi. Bu isteği bizde uyandıran kadın figürü hepimizin Kore dizilerinde özlem duyduğu bir şey. Bu yazıda benim işim oyuncuların, oyunculuklarını eleştirmek değil, onların oynaması için yaratılan kadın karakterlerin özelliklerinden bahsetmek. Chun Song Yi hayranlarından yara aldığında acısını cesurca yaşıyor. Açıkça bunu gösteriyor ve üstesinden çılgınca geliyor.


Secret Garden : Bu iki kelime içinde koca bir dünyayı barındırıyor. Gıl Ra Im basit bir dublör olmasına karşı, güzelliği ve fiziği ile başrol oyuncuları dahi kıskandıran bir karakterdir. Sert kişiliğinin altında çok duygusal bir kadın olan Gil Ra Im, zenginlerin alt tabaka insanlara davranışlarından ve küçük görmelerinden nefret ediyor.  Fakir kız-zengin oğlan mevzuları aptal kızdan çok daha gerçekçi. Gil Ra Im aptal bir kız olsaydı,  Kim Joo Won onun peşinden asla bu kadar çok koşmazdı. Dizideki duruşu ile aşık havalarında değil de gururlu kadın figürünü yansıttığı için onu bu listeye aldım. Unutulmazlar arasında...


Bu senenin unutulmazları arasında ilk sıraya  yerleşecek olan Goblin dizisinden Ji Eun Tak. Listeye neden Ji Eun Tak'ı aldın diye kafanızda soru işaretleri olabilir. Unutulmayacak kadın karakterleri arasına girebilir çünkü oldukça sıradışı bir karakter. Daha küçük yaşta hayaletleri görmeye başlamasıyla dokuz yaşında annesini kaybetti. Onu hiç sevmeyen ve onu sadece para kaynağı olarak gören teyzesinin yanında yıllarını geçirdi. Hiç doğmaması gerektiği halde doğdu ve Azrail'in onu aradığını bilerek geçirdi yıllarını. Çektiği acılara ve yalnızlığa rağmen gülümsüyor. Güldüğünde bir güneş gibi parlıyor ve neşesini her yerde hissettiriyor. Dik duruşu ile bu listeye girmeyi hak eden karakterler arasında.


Listenin en cesur kadın karakteri; Se Ryung. En sevdiğim dizilerden birisidir The Princess' Man ve bu diziyi bana sevdiren Se Ryung'tı. Aynı zamanda Moon Cha Won'u bu karakter ile tanımıştım. Moon Cha Won en sevdiğim kadın oyunculardan birisidir. Rolünü öyle iyi oynamıştı ki Se Ryung'ın çektiği her acıyı sizinde hissetmenizi sağlıyor. Se Ryung; o zamanın genç kızlarına göre çok meraklı kız, evde oturmak ve dikiş dikmeyi öğrenmek yerine ata binmeyi severdi. Başına buyruk kişiliği onu daha da izlenesi kılıyor. Aşık olduğu andan itibaren sevdiği kişi için ne pahasına olursa olsun onun için her şeyi göze alabileceğini gösterdi. Dengeli kişiliği ve akıllı oluşu ile aldığı her karar mantıklıydı. Aldığı kararlardan asla geri dönmeyen inatçı bir yapısı vardı.


Descendants Of The Sun dizisi bir askerin ve bir doktorun aşkını anlatıyor. Dizi yayınladığı sıralarda her bölümü reyting rekorları kırıyordu. Dizinin popülaritesinin sebebi farklı bir senaryoya sahip olması ve aşkı alışılagelmişin dışında işlemesi. Diğer dizilerde olduğu gibi aşk üçgeni, fakir kız-zengin oğlan, patron-çalışan aşkı, kötü kadın karakterler ve entrika olmayışı diziyi farklı yapan en büyük etkenlerdi. Güçlü bir kadın karakter olarak listeye Kang Mo Yeon'u eklemek istedim. Barışı sağlamak, insanları korumak için gerekirse öldürmek zorunda kalan bir asker ve askerin öldürmek zorunda olduğu insanların, kötü olduğunu bile bile 'insan' olduğu için onları kurtarmakla görevli bir doktor. Bu ilişki nasıl yürüyebilir? Kang Mo Yeon'un haklı sebepleri vardı. Bir kişi dünyanın en kötü insanı dahi olsa yemin etmiş bir doktor ona 'ölüm' hükmünü veremez. Korkuları vardı ama bunun üstesinden gelebileceğine inanarak ilerledi. Sonunda aslında ikisinin de ayn şey uğruna savaş verdiğini anladı. İnsanlar için... Bir doktor olarak Kang Mo Yeon unutulamaz bir kadın karakterdir.


En hırslı kadın karakterimiz. Emergency Couple dizisindeki Oh Jin Hee karakteri. Erken yaşta aşık olur ve okulunu bırakarak evlenir. Ancak evlendikten sonra bazı sorunlar yaşamaya başlarlar. Kocası onu kadın olamamakla suçlar ve büyük bir kavgadan sonra boşanırlar. Jin Hee kendi ayakları üzerinde durur ve tıp fakültesini bitirir. Yaşlı olmasına rağmen hastanede acemi doktor olarak çalışmaya başlar. Her defasında ona yaşlı olduğunu ve bu işi bırakmasını söylerler. Ancak hiç birine kulak asmaz ve herkese inatla neler yapabileceğini gösterir. Oh Jin Hee'yi bu yönden en güçlü kadın karakterlerden birisi olarak görüyorum. Başarı zor elde edilir. Başkaları size yapamayacağınızı söyler ama baş etmeniz gereken onlar değildir, sizin başaracağınıza olan inancınızın devam edip etmeyeceğidir.


Another Mis Oh dizisini Güney Kore toplumunda yaygın olan bir soruna değindiği için beğeniyorum. 'Güzellik' kavramını o kadar doruk noktasına taşımışlar ki güzel değilsen ne sevgilin ne arkadaşların olur. İşin de ve hayatında zorluklar çekersin. Oh Hae Young ismini taşıyan iki kadından biri insanların güzel bulduğu, diğeri ise onun kadar güzel bulunmadığı için kötü muamele görmüş kadın karakterinden bahsetmek istiyorum. Güzel Oh Hae Young bulunmaz hint kumaşı gibi muamele görürken diğer Oh Hae Young sevilmeyen ve dalga geçilen taraf olmuş. Okul hayatında böyle yaşamak insanda ne özgüven bırakır ne de yaşama isteği. Bu gibi durumlar yüzünden intihar oranı en yüksek ülke Güney Kore. Oh Hae Young izlediğim en iyi kadın karakter, kendi ayakları üzerinde sağlam bir şekilde durabilen bir kadın. Her şeye rağmen özgüvenini kaybetmemiş ve düşündüğü şeyleri açıkça söyleyebiliyor. Hayatının en zor anı ise evleneceği adamın ona 'yemek yemene katlanamıyorum' diyerek onu terk etmesiydi. O anda yaşadığı duygu karmaşasından sıyrılıp ailesini düşünerek kendisinin ayrılmak istediğini söylemişti. Terk edilen bir kadın olarak duygularının üstesinden cesurca gelmeyi başardığı için güçlü kadın profilini hafızalarımıza kazıdı.


Byeon Ji Sook babasının borçları ve onu rahat bırakmayan tefeciler yüzünden zor yıllar geçirmiştir. Para için sıkıntı çekmeden yaşayabilseydi ve daha iyi bir aileye sahip olabilseydi hayatı nasıl olurdu diye merak eder. Hayalini kurduğu hayatı yaşayan ve ona tıpatıp benzeyen Eun Ha olarak yaşama fırsatı eline geçtiğinde bunun için ağır bedeller ödemek zorunda kaldı. Hayalini kurduğu hayat olsa da ilk başta istememişti ama buna mecbur bırakıldı. Byeon Ji Sook sıcak kanlı olmasına rağmen Eun Ha olduğunda soğuk ve sert biri olmalıydı. Hayal ettiği hayatı bu şekilde elde etmemeliydi, bu çok yanlıştı. Yavaş yavaş hissetti bunu, o çatının altında yaşadığı aile, sahip olduğu aile gibi değildi. Hepsi birbirinden nefret ediyor ve düşman gibi bakıyorlardı. Byeon Ji Sook kendi için doğru olanı ve ne için mücadele etmesi gerektiğini iyi biliyordu. Gerçek kimliğinin ne olduğunu unutmadı. Bu yüzden Ji Sook-Eun Ha- duruşu ve cesareti sayesinde unutulmaz kadın karakterlerden biri.

Sizin güçlü bulduğunuz kadın karakterler kimler?


2 yorum:

  1. Bahsettiğin karakterler klişelerden uzak olduğu için hafızamızda yer edindiler. Dizilerde böyle güzel değişiklikleri görmek hoşuma gidiyor. Sanırım bu karakterler arasına güçlü kızımız Do Bong Soon'u da ekleyebiliriz ^ ^

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Sanırım tüm kore dizileri arasında en güçlüsü Bong Soon bir dokunuşla kemikleri kırabilen bir kız, kötü adamları bir vuruşuyla uzaya gönderebilecek türden bir karakterdi. Karakterlere hayat veren senaryolarin farklı olmasi karakterleri de farklı kılıyor.

      Sil

Blogumdan geçip giderken yorum bırakmayı unutma ^^
Çünkü Düşünceler Dünyayı Bile Değiştirebilir...