25 Eylül 2015 Cuma

The Gang Doctor/ Yong Pal Yi


Aksiyon dolu tıbbi dram dizisi olan Yong Pal, tıbbi, dehşetli aksiyon ve romantik sahnelerinin kombinasyonu ile izleyicinin nefesini kesiyor. İzlemeye başladığınız an birkaç dakika boyunca kendinizi kocaman bir karmaşanın ortasında buluyorsunuz. Peki siz bu karmaşanın neresindesiniz? 
Çığlıklar, cam kırıkları gibi etrafa dağılırken yıllarca uykuda kalmak nasıl bir histir? Nefes alan ama yaşamayan birisi olarak(!) Ve bir gün en umutsuz zamanınızda ihtiyacınız olan şeyin, yaşamak için en iyi şans olarak gördüğünüz kişi bir doktordur...Yong Pal!


"Bir kabustan kurtulmanın tek yolu uyanmaktır. Fakat uyanmayı başaramazsam bu kabus devam eder. En sonunda ise kabus başka bir gerçek haline gelir. Ve bu gerçek hiçbir zaman sona ermez. Ta ki o benim ismimi seslenene kadar..."


Konusu:
Kim Tae-Hyun (Joo Won) mükemmel bir cerrahtır. Girdiği tehlikeli ameliyatları bile başarılı bir şekilde tamamlayarak hastalarının hayatını kurtaracak kadar mükemmel.Kız kardeşinin hastalığından dolayı borç batağına saplanmıştır. Borçlarını ödeyebilmek ve daha fazla para kazanabilmek için zengin hastaların evlerine giderek doktorluk yapmaya başlar. Hastane de adına 'Para Böceği' de denmektedir. Bu hastalar parasını ödediği müddetçe onların suçlu olup olmadığını umursamaz. Mafya gibi çeşitli kişiler için çalışırken peşine düşen polis ile hayatı büyük bir risk altına girer. O sırada hastanede gizemli hastalığı olan büyük bir şirketin varisi Yeo-Jin (Kim Tae-Hee) ile tanışır.

Kim Tae-Hee dizide, büyük bir şirketin varisi olan Han Yeo-Jin karakterini canlandırmaktadır. Gençken geçirdiği bir dizi kazadan dolayı hala kendisini toparlayamamıştır. Her fırsat bulduğunda kendini öldürmek ister. Bu yüzden onu uyku haline tutarlar. Bir süre sonra uyandırılması gerekirken uyandırılmaz. Yıllarca uykuda kalan Yeo Jin uyanabilecek midir? Kim Tae Hyun, ona yardım mı edecek yoksa onu uyutmaya devam eden kişilerin yanında mı olacaktır?


Uyarı: Buradan Sonrası Spoiler İçermektedir.

Yong Pal dizisi konusunda ilk izlenimlerim; bu oldukça heyecanlıydı. Dizi için önceden yayınlanan yüksek enerjili teaser oldukça ilgimi çekmişti. Düşünüyorum da çete üyelerinin yaralarını para karşılığında tedavi ederek gizli bir suç şebekesine karşı, kardeşi için yasa dışı hastaları tedavi ederken başının polislerle belaya girmesi, V.I.P bölümüne doktor olarak geçmesi daha sonra komada olan Yeo Jin'i görmesi... Her şey birkaç bölüm içinde olurken heyecanla başlayan dizi giderek daha yavaş bir hal aldı. Bu demek değil; dizi kötü gidiyor. Reyting sıralamalarında başarı yakalayan dizi 2015 yılının hatırlanacak dizileri arasında yer alacağına eminim. Joo Woon'un aksiyonlu bir dizi ile geri dönüşü, onu seven herkesi ekran başına kilitlemeyi başardı. 

Dizide dikkatimi çeken VIP hastaların her zaman öncelikli oluşuydu. Sadece parası olanın mı yaşamaya hakkı var? Hastanenin 12. katı sert bir otoriteye sahip, son derece zengin, büyük ölçüde zenginlerin konaklama yeri olarak kullandığı ayrı bir şekilde dekore edilmiş. Amaç;
mevcut kişileri gizlice ve hızlı bir şekilde tedavi görmesini sağlamak. Ne yazık ki bu diğer hasta insanlar için geçerli olmayan bir uygulama. Hastanenin başkanı tarafından bile 'boş verilmişlik' insanın canını sıkıyor. Yani tıbbi açıdan tam bir hayal kırıklığı söz konusu. Davranış kuralları çerçevesinde değişen Hanshin Tıp Merkezi 'nin VIP hasta ve normal hastalar, önemli kimseye bağlantıları olmayanlara yapılan muamele ilk birkaç bölüm 'Yok Artık!' dedirtecek türdendi. "Sadece bir hasta olarak, o hayatta değil ve hatta değmez hastane girişinde girerken hiçbir umut yoktu." sözü bir hasta için söylenebilecek bencilce bir davranış olmuyor mu?


Kim Tae Hee'nin canlandırdığı kimlik, Yeo Jin, uyku halindeyken camdan duvarlar arasında sıkışıp kalması ve yıllarca hapis hayatı yaşaması gibi bir durumu var. Ruhunun zihninde sıkışmasını sembolize  ederken farklı bir dram oluştu. Hatta bu dramanın farklı bir noktası da vardı, onun karakteri üzerinde etkili olan yalnızlık, umutsuzluk, çaresizlik vurgulanmak istermişçesine var olan gerçeklerin toplanması ve daha fazlası var. 

Birbirleri arasındaki uyumu görmek için ipte geziniyor gibiyim. Müzikleri ve oyunculuk sağlam. Senaryo hakkında kötü bir yorum yapmayacağım ama düzenleme ve yönetmenlik çöp. Tae Hee'nin kamera karşısında doğal bir çekiciliği var ve Joo Won gerçekten iyi bir oyuncu. Diziyi konusu bakımdan ilginç buluyorum bu sebeple izlemenizi tavsiye ederim. 

7 yorum:

 1. Ertelediğim bir diziydi ama Jon Woo'dan dolayı izlerim diyordum. Şu sıralar yönetmenler can atıyormuş Jon Woo ile çalışmaya, good doctor ve bridal mask da çok iyiydi. Bunda nasıl merak ettim. :)

  YanıtlaSil
 2. bir de adını düzgün yazabilseydim, Joo Won :)

  YanıtlaSil
 3. Harika bir oyuncu rolünün hakkını veriyor. Dizinin ilk bir beş dakikasına baksan tutulur bırakamazsın fırsatını bulduğunda hemen başla derim :D

  YanıtlaSil
 4. Bayramdan sonra inş. eline sağlık buarada ;)

  YanıtlaSil
 5. Başroldeki kızı ilk my princess dizisinde izledim ve bayılmıştım:) dizide çok güzeldi:)
  Bu diziyide çok merak ediyorum.çok güzel bir yayın yapmışsın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. My princessi ben izlememistim yorum attiktan sonra hemen izledim dizinin bitmesine birkac bolum kalfi o zamanda simdide cok guzel kim tae hee :) Beğendiğin icin teşekkür ederim :)

   Sil
  2. My princessi ben izlememistim yorum attiktan sonra hemen izledim dizinin bitmesine birkac bolum kalfi o zamanda simdide cok guzel kim tae hee :) Beğendiğin icin teşekkür ederim :)

   Sil

Blogumdan geçip giderken yorum bırakmayı unutma ^^
Çünkü Düşünceler Dünyayı Bile Değiştirebilir...