27 Eylül 2015 Pazar

She Was Pretty/2015


Tablo da var olan kız 'Saklanmış bir resim gibi.' Usulca ikisinin dansını izliyor.
-bonghwang
Küçüklüğünde arkadaş olan çift, yıllar sonra görünüşleri tamamen tersine dönmüş bir şekilde tekrar karşılaşır.

Varlıklı bir ailenin kızı olan güzel Kim Hye Jin, ailesinin iflası sonucu maddi zorluklar çeker ve tüm güzelliğini kaybeder. Kim Hye Jin'in aksine Ji Sung Joon ise yıllarca uğraşarak zayıflamış, yakışıklı ve kendine güvenen başarılı bir editör olmuştur. 

Bu ikilinin hikayesi nasıl yön bulacaktır?

Hwang Jung-Eum dizide, gençken güzel ve popüler birisiydi ama şimdi çirkin ve perişan bir kadın haline gelen Kim Hye-Jin karakterini canlandırmaktadır. Kim Hye-jin editör olarak atanmadan önce yönetim bölümünde stajyer olarak çalışmaktadır. Tüm servetini ve güzelliğini kaybeden Hye Jin maddi durumunu düzeltmek için çok çalışmaktadır. İlk aşkı olan Ji Sung Joon onunla görüşmek ister, O da kabul eder. Ama karşısında gördüğü kişi yıllar önce obur, şişman, gözlüklü birisi değil yakışıklı, çekici, zengin birisi olarak dönmüştür. Bu halde iken bulunduğu durumdan kurtulmak için arkadaşı Ha Ri'yi kullancaktır. 'Dünya ne kadar da küçük' sözüne değinerek Hye Jin'in stajyer olduğu yere Ji Sung Joon onun üstü, yayın yönetmeni, olarak gelir.
Ji Sung Joon küçüklüğünde insanlarla iletişimi zayıf, kızlarla konuşmaktan dahi çekinen, şişman, içine kapanık biriyken büyüyünce yakışıklı, çekici başarılı biri haline gelmiştir. Zayıflayarak eski görüntüsünden tamamen kutulmuş olan Sung Joon Kore'ye döner dönmez ilk aşkı Hye Jin'i görmek ister. Ha Ri'yi, Hye Jin sanarken ona iyi davranıp, korurken iş yerindeki asıl Hye Jin'e kötü ve kaba davranacaktır. Yıllarca değişmiş olan sadece dış görünüşü değil aynı zamanda kişiliğidir de.
Go Joon-Hee dizide, bir otelde çalışan ve Kim Hye-Jin'in (Hwang Jung-Eum) en yakın arkadaşı olan Min Ha-Ri karakterini canlandırmaktadır. Güzel, mükemmel vücut hatlarına sahip ve bütün erkekleri kendine hayran bırakan bir çekiciliğe sahiptir. Ji Sung Joon ile istemeyerek görüşecektir ama sonra ona aşık olacaktır.
Choi Si-Won dizide, bir magazin dergisinin editörlüğünü yapan Shin Hyuk karakterini canlandırmaktadır. Özgür ruhlu, sıradan birisi olarak gözükse de içinde çok derin bir karakterdir, gizemli bir geçmişi vardır. Bir otelin suit odasında kalmaktadır. Hye Jin'e yardımcı olurken onunla dost olacak daha sonra ise aşık olacaktır.


Daha ilk bölümünden diziye dair yazılacak çok şey var. Şunu itiraf etmeliyim ki çok büyük hata ettim; güncel bir diziye başlayarak, her hafta yeni bölüm geldi mi, çevrisi oldu mu diye kontrol etmek bir alışkanlık haline gelmezse hiç şaşmam. She Was Pretty dizisinin ilk bölümü reyting sonuçları son sıradaydı. Yeni bölümler geldikçe reyting oranları fırladı. Kore'de en çok aranan diziler arasında. Dizinin iki başrol oyuncusu Kill Me Heal Me 'den tanıdığımız ikizler, yıllar sonra karşılaşacak olan iki eski arkadaşı canlandıracak. Ne tatlı, ne sevimli bir dizidir demeden edemeyeceğim. Her yanı buram buram komedi kokan dizi aynı zamanda dramı da içinde barındırıyor. 
Yıllar sonra bu ikilinin tanışması hüzünlü bir hikayeye mi dönecek? Eskiler geçmişte kalsa daha mı iyi olurdu? Yeni aşklar mı ortaya çıkacak yoksa eski aşklar birbirini bulabilecek mi? Kafamda cevaplanmayı bekleyen tonlarca soru varken dizinin yeni bölümünü beklemek cidden işkence gibi. Bir daha ki bölümde ne olacak? Ne zaman gerçek Hye Jin'i tanıyacak? diye merak etmekten başka bir işe odaklanamaz oldum. Bu kadar aklıma takılan, övdüğüm dizi neden reytingleri düşük!? Merak edenler için söylemeliyim ki dizi ile aynı günde yayınlanan Yong Pal dizisinin izlenmesi nedeni ile. Yong Pal'in de oyuncu kadrosu sağlam ve tanınmış, sevilen isimler var. Üstelik birçok bölümle insanlarda yer edinmiş. Bu durumda da She Was Pretty ilk bölümünde olduğu için arka planda kalmış. Ama arama listesi gösteriyor ki daha ikinci bölümden Yong Pal dizisi kadar izlenme oranı yakalamış.

Uyarı: Bu kısımdan sonrası spoiler içermektedir. 

Dizimiz Sung Joon'un bir puzzle yapması ile başlıyor ama bir parçası eksik. Tablonun gerisinde bir çiftin dansını izleyen 'gizemli kızın' resmi. Dizi esas konusundan çok bu tablodaki hikayeye dayandırılmış. Kim Hye Jin nam-ı diğer hikayenin gizlenmiş esas kızı yani tablonun kayıp parçası. Ne demek istediğimi kısaca anlatmam gerekirse, kendini gizleyerek Sung Joon'u ile tanışmaya Ha Ri'yi göndermişti. Bu durumda onların ikisini uzaktan ve gizlice izliyordu. Bu sebeple She Was Pretty başlı başına bir tablo. Dizinin bir çok yerinde buna dikkat çekilmiş. Dizinin konusu her ne kadar sıradan olsa da böyle bir ayrıntıyı fark edenler için dikkat çekici.


Hwang Jung-Eum'u büründüğü rolden dolayı tebrik etmek istiyorum. Oyunculuğu bir yana Korelilerin dış görünüşe ne kadar önem verdiğini biliyoruz. Bu diziler içinde geçerli bir durum. Bu sebepten pek çok oyuncu çirkin, kötü giyinimli rolü canlandırmak istemez. Jung Eum saçları, giyimi ve o yanaklarındaki kırmızılıklarına rağmen rolü benimseyerek oynaması diziyi daha da başarılı yapıyor. Bazıları eleştiriyor; abartılı tepkileri olan bir oyuncu. Ben çok eğlenerek izlediğimden dolayı
kötü bir eleştiri yapmayacağım. Dizi de bazen güldüğüm bazen de kızmama neden olan kızın özgüven eksikliği sadece güzelliğine bağlanmamış olması, Jung Soo'nun karşısına çıkamama nedeni eskiden yaşadıkları anıları Jung Soo için hayal kırıklığına çevirmekten korkuyor. Ayrıca o eski başarılı ve zengin halinden eser yok.

Hye Jin'in bir diğer özelliği de kendini şimdi olduğu gibi kabul etmesi. Sung Joon ile gideceği buluşmaya süslenerek gidebilirdi ama her zamanki haliyle gitti. Sung Joon'un da eskisi gibi olabileceğini düşünmüştü çünkü. Samimi ve içten... Bu yüzden ilk aşkıydı onun. Ama işler umduğu gibi olmayınca, Sung Joon'un karşısına çıkma konusunda cesaret bulamamıştı kendisinde.

Sung Joon'unda değişen tek şey görünüşü değil aynı zamanda da kişiliğiydi. Sung Joon hakkında henüz bir şey öğrenememiş olduğum için fazla yorum yapmayacağım. Sadece işler ikisi içinde eskisi gibi değil. Yalnızca dizi de Hye Jin'e takındığı tavır karşısında susarak izliyorum. Zalimce...
O kadar kötü muameleden sonra bende patlardım.

Min Ha Ri ve Kim Hye Jin'in arkadaşlığı dizinin olmazsa olmaz sahneleri arasında. 
Hye Jin'in telefonunda Ha Ri'nin koca olarak kayıtlı olması, Ha Ri'nin de Hye Jin'e 'karıcığım' diye seslenişi ikili arasında arkadaşlığı daha sevimli ve gerçek bir hale getirmiş. Aslında Joon He ve Jung Eum dizinin dışında da yakın arkadaşlarmış. Dizi de Ha Ri eve gelip sızdığında makyajını temizleyen
Hye Jin'di, Sung Joo konusuna Hye Jin'e de yardım eden Ha Ri'ydi. Bu iki çılgının evde parti vermesi bile duygulu bir o kadar eğlenceli sahnelerdi. Her şeye rağmen dizinin ilerleyişine göre Min Ha Ri'nin kişiliği yüzünden Hye Jin'in ilk aşkı için tehlikeli olmaya başladı. Senarist umarım bu arkadaşlığı bozmaz ya da ağır yaralar açmaz.


Kore dizilerinde ikinci erkekler daha başka oluyor. Daha sevimli ve daha cana yakın. Dizi de en çok güldüğüm sahne hiç şüphesiz ki 'diş sahnesiydi' Düştükten sonra sakızın dişi olduğunu sanıp, dişsiz davranması çok komikti. Hye Jin ilk iş gününün güzel olmasını beklerken pantolonun yırtılması , birinin ona çarpıp çantasını düşürmesi tüm talihsizliklerin aksine Shin Hyuk karakteri Hye Jin'i rahat bırakmayacak gibi duruyor. Ayrıca kızı ayakkabı ve çoraplardan tanıması ayrı bir olay.
'Jackson...'


[Güncellenmiştir]
-Final Hakkında Spoiler İçermektedir-

Dizi 15 bölüm boyunca harika ilerlemesine rağmen bana göre; finali eksik ve yarımdı. Başrollere çizilen son her yönden harikaydı. Oysa dizinin bitimine yakın akıl almayacak teoriler atılıyordu ortaya. Hatta Hye Jin'in çoktan ölmüş olduğunu bile söylenen vardı. Neyse ki senarist böyle saçma bir senaryo ile bitirmedi güzelim diziyi. Benim sadece kızdığım şey; Ha Ri ya da Siwon'a çizilmeyen bir sondu... belirsiz. Onun dışında merak ettiğim birçok yan karakter vardı onlara ne oldu? Onları da sıkıştırsaydı birkaç dakikaya çok daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Son sahneyi izlerken diziyi gözyaşları ve tuhaf bir mutlulukla bitirdim. Hayatımda bir iz bırakan tüm kadroya teşekkür ederim. Hala izlemediyseniz bu sayfayı hemen kapatıp izlemeye koşun...


6 yorum:

 1. Bende izledim çok komik ve ilginç bir konu var ben sevdim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Izlerken çok eğleniyorum. Harika oyuncular :) Yorumun için teşekkürler :)

   Sil
 2. Kore dizileri bir yana she was pretty bir yana. She was pretty bir diziden daha fazlasi hwang jung eum un oynadığı her dizinin hakkını veriyor kill me heal me yi saymiyorum bile. Diziler bir basyapit. Yazını cok begendim incelemen harika olmus :)

  YanıtlaSil
 3. Garip bir konusu olduğu için dikkatimi çekmişti ama bir türlü başlayamamıştım. Ama bu yazından sonra artık başlamaya karar verdim :D Umarım 2. rol sendromu yaşamam yine :D

  YanıtlaSil
 4. Finali konusundaki yorumuna kesinlikle katılıyorum.Öyle berbat bir sondu ki 15 bölüm boyunca hayranlıkla izlediğim dizi,bittiğinde hayal kırıklığı oldu benim için.Ha ri ve Shin Hyuk yorumuna da katılıyorum.En azından finalde Shin Hyuk'u göstermelilerdi...

  YanıtlaSil
 5. Spoiler'lı bölümden sonrasını okumadım. Çünkü bu aralr ben seyrediyorum.
  Tamamlanınca seyretmek daha iyi oluyor :)
  Sevgilerle :)

  YanıtlaSil

Blogumdan geçip giderken yorum bırakmayı unutma ^^
Çünkü Düşünceler Dünyayı Bile Değiştirebilir...