31 Temmuz 2015 Cuma

Soytarılıktan Krallığa:Masquerade


"Mesele kral olmak değil, oturduğun o tahta ne yaptığınla ilgilidir."
-bonghwang

Adı: Masquerade
Tür: Dram, Tarih 
Yönetmen: Choo Chang-min
Senaryo: Hwang Jo-yoon
imdb: 7.9
Süresi: 131 Dakika

Konusu:
Kral Gwanghae (Lee Byung-Hun) son 8 yıldır Joseon'un kralıdır. Saraydan birilerinin kendisini zehirlemeye çalıştığından şüphelenir. Bu yüzden meclis üyesi olan Heo Gyun'dan (Ryoo Seung-Ryong) kendisine benzeyen birini bulmasını emreder.

Heo Gyun, sarhoş soyluların önünde iffetsiz gösteriler yapan Ha-Sun (Lee Byung-Hun) adlı bir akrobat ile karşılaşır. Ha-Sun davranışları ve konuşmasıyla krala çok benzemektedir. Gerçek kral geceleri sevgilisinin yanına giderken sahte kral tahta oturmaktadır. Bir gün korkulan olur ve gerçek kral zehirlenir. Kral Gwanghe uyanana kadar Ha-Sun onun yerine geçmelidir.

Film tarihi bir kurgu olmasının yanı sıra, bazı sahnelerde güldüğüm çok oldu. İki farklı rolü canlandıran Lee Byung-Hun'u tebrik etmek istiyorum. Birbirinden çok farklı iki kişiliği çok özgün bir şekilde izleyicilere yansıtmış. Sahte kral eğlenceli kişiliği ile güldürürken, duygusal tarafı ülkesini ve o ülkenin insanları koruma arzusunu gözler önüne seriyor. O zaman ki dönemde, saray kralı tahttan indirmeyi planlayan insanlarla dolup taşarken kralların üzerinde ne kadar baskı kurulduğunu kendi gözlerimizle görüyoruz. Bu yüzden gerçek kral baskı altında olmanın vermiş olduğu duygularla zalim, acımasız ve bir o kadar korkaktır. Film kendini izlettiren, sıkmayan türde bir yapımdı. Boş zamanlarınızda izlenebilecek bir film.

Lee Byung-Hun
(Kral Gwanghae,/ Ha-Sun)

Ryoo Seung-Ryong
(Heo Gyun)

Han Hyo-Joo
(Kraliçe)


Filmin Fragmanı:
                                           5 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Bu filmden sonra Lee Byung Hun'a ayrı bir ilgi duymaya başladım.

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  3. zaten ilgi duyulmayacak gibi değil:) youtube birde filmde konulmayan sahne var. kraliçe geliyor sadece buna gülümsüyor:)

   Sil
  4. Ben bilmiyordum öyle bir sahne oldugunu :) Merak ettim simdi bulursam izlerim ^.^

   Sil

Blogumdan geçip giderken yorum bırakmayı unutma ^^
Çünkü Düşünceler Dünyayı Bile Değiştirebilir...