28 Temmuz 2015 Salı

Kraliyet Terzisi: The Royal Tailor


Gökyüzündeki Ay'a bakın ve daha sonra gözlerinizi kapatın. Hayal edin... Joseon döneminde yaşayan bir kraliçesiniz. Sadece sizin için, daha önce kimsenin giymediği bir kıyafet dikilmiş. Terzinin gecelerce uğraşarak hazırladığı kıyafeti, zarafetle üzerinizde taşıyorsunuz. Herkes kıyafetinizi gördüğü an büyülenmiş... Bu dikiş dikmekten elleri nasır tutmuş bir terzinin hikayesi...


Filmin Künyesi: 
Adı: The Royal Tailor 상의원
Tür: Dram, Tarih
Yönetmen: Lee Won-Suk
Senaryo: Lee Byoung-Hak
Yapımcı: Yun Chang-Suk
Görüntü Yönetmeni: Kim Ji-Young
Müzik: Mowg
Dağıtımcı: Showbox / Mediaplex, Wow Pictures
Yapım Şirketi: Silk Road Studios
imdb: 6.9
daum: 7.5
Süresi: 127 Dakika
Yapım Yılı: 2014
Gösterim Tarihi: 24 Aralık 2014
Bütçe: 10 Milyon Dolar
Gişe: 5,406,469 Dolar
Ülke: Güney Kore
Dili: Korece


Konusu:
Film, Joseon Hanedanlığı döneminde kraliyet ailesine görkemli kıyafetler diken terzi  ve Sanguiwon (kraliyet ailesi tarafından giyilen kıyafetlerin yapımından sorumlu olan bölüm) içinde çalışanlar hakkındadır.


Dol-Seok (Han Suk-Kyu) 
Kraliyet kıyafetlerinden sorumlu baş terzidir.  Belirli kurallar ve kalıplara göre hareket eden birisidir.


Kong-Jin (Ko Soo)
Doğuştan tasarımcı, oldukça yetenekli birisidir. Komik, güler yüzlü, kendi kurallarına göre hareket eder. Onun ilk yeteneğini fark eden asilzade Pan-Soo (Ma Dong-Seok) tarafından saraya getirilmiştir. Kraliçeye aşık olmuştur.


Kral (Yoo Yeon-Seok)
Küçüklüğünden beri abisinin artıkları ile yaşadığı için bencillikte üstüne yok.  Kızlara pek bir düşkün. Abisinin ölümünden sonra tahta geçmiştir. Kraliçeye evlendikten sonra bir kez bile dokunmamıştır.Kraliçe (Park Shin-Hye)
Joseon’un en talihsiz kraliçesi. Kralın soğuk davranışları yüzünden büyük bir yalnızlığa mahkum olmuş bir karakter. Dikiş, yemek gibi her kadının bilmesi gerekenlerin aksine savaş sanatı okuyacak kadar sanata değer veren birisi. 


"Ben seni dünyanın en güzel kadını yapacağım."
-Lee Kong Jin


Oyunculuğunu çok beğendiğim, şu sıralar dizilerini ve filmlerini sık sık izlediğim Lee Yoo Bi de bu filmin içinde. Kendisi kralın ikinci eşini oynuyor. Bencil, hırslı, kıskanç bir karakter. Onu kötü olarak görmeye alışık olmasam da filmde rolünün hakkını vermiş. Yıldızı parlayan ünlüler arasında. Onu daha çok tarihi dizilerde görmeme rağmen bu beni rahatsız etmiyor. Aksine modern bir dizide oynamasından çok tarihi dizilere daha çok yakıştırıyorum.


Benim gibi tarihi kurgu hastası olanlara mutlaka tavsiye ediyorum filmi. Joseon dönemi için kullanılan kıyafetler harikaydı. Özellikle kraliçe için dikilen kıyafetlere bayıldım. Farklı tasarımlar filmde göz dolduruyordu. Park Shin Hye kraliçe olarak kıyafetleri çok güzel bir şekilde taşımış. Birçok dizisini ve filmini izlememe rağmen tarihi dizilerde görmeyeli uzun zaman olmuş. Aslında tercihim Park Shin Hye'nin modern dizilerde oynamasını daha çok isterim. Filmde oyunculuğunu en çok beğendiğim Ko Soo ve Han Suk Kyu'du. Ko Soo baş terzinin çırağını canlandırırken kendine özgün bir havası vardı. Filmde kullanılan geleneksel müzikler çok hoştu. Dizisi yapılsa izlenir mi bilemem ama film olarak başarılıydı.

Tarihe karışıp unutulabiliriz, lakin bir zamanlar sizin var olduğunuz gerçeğini değiştirmez. Tarihte bıraktığınız en büyük iz; varoluşunuz.
4 yorum:

 1. o çırak ne kadar tatlı adamdı ama hırs uğruna kurban ettiler adamı:(
  kraliçenin o yemekte giydiği elbise müthişti:)
  hep korkaklar yüzünden cesaretli olanların başına kötü şeyler geliyor.
  tarihi filmleri hep izlerim ve severim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, filmin sonu beklediğimden çok farklı bitti. Filme dair hatırlayacağım en güzel şey; kraliçenin giydiği kıyafetti.

   Sil
  2. o değilde yıllar sonra kıyafet müzede sergilenirken çırağın değil de baş terzinin ismi yazıyordu ya nasıl sinir olmuştum...

   Sil
  3. Evet, çok çok sinir olmuştum bende ve çok üzülmüştüm :(

   Sil

Blogumdan geçip giderken yorum bırakmayı unutma ^^
Çünkü Düşünceler Dünyayı Bile Değiştirebilir...